چگونه يک کلاه خوب انتخاب کنيم

خانم‌ها و آقايان؛
نکاتی در مورد پوشيدن کلاه مردانه

کلاه‌های مردانه از اواخر دهه‌ 60 از لباس مردان حذف شدند در حالي که در گذشته بسيار طرفدار داشتند. اما امروزه کلاه‌ها دوباره با قدرت برگشته‌اند که لباس‌ و تيپ‌ افراد را از خوب به عالی تبديل کنند. در اين ويديو با انواع کلاه‌ها آشنا مي‌شويم و ياد مي‌گيريم که هرکدام مناسب چه موقعيت و لباسی هستند

کلاه شاپو و انواع شبيه به آن در گذشته جزو اکسسوری های روزمره تيپ‌های مردانه بود اما امروزه رواج کمتری دارد و بيشتر جنبه افزودن تنوع به تيپ مردانه را پيدا کرده است. کلاه‌ها سر را گرم نگه مي‌دارند و در برابر نور آفتاب از سر و صورت و چشمان محافظت مي‌کنند و در عين حال استايل مردان را بسيارخاص مي‌کنند. در اين ويديو به انواع کلاه‌های شاپو مردانه و کلاه‌های لبه دار شبيه آن پرداخته مي‌شود. اينکه تاريخچه اين کلاه‌ها چيست ، از چه موادي ساخته مي‌شوند، چطور ساخته می شوند و اينکه در هنگام خريد به چه نکاتی بايد توجه کنيد، مواردی هستند که به آنها پرداخته شده است

فصل تابستان که از راه مي‌رسد بازار موتورسواري رونق مي‌گيرد. هرچند اين وسيله حمل و نقل، بهترين راهکار مقابله با ترافيک سرسام‌آور کلانشهرهاست، اما گاهی اوقات هم حوادثی دلخراش باعث بدنامی آن شده است که معمولا به دليل رعايت نکردن اصول ايمنی از سوی راکبش به وجود آمده است.

به گزارش جام جم آنلاين، براساس قانون استفاده از کلاه ايمنی هنگام راندن موتورسيکلت اجباری است، اما با توجه به گرم شدن هوا و البته بي توجهی برخي به قوانين رانندگي با اين وسيله تعداد زيادي از راکبان موتورسيکلت را مي بينيم که بدون استفاده از کلاه ايمنی رانندگي مي کنند، در حالی که اين کلاه ضامن جان آنهاست.

براساس آماری که از سوی پزشکی قانونی ارائه شده عامل اصلی مرگ و مير موتورسواران ضربه های مستقيم وارده به سر راکب بوده است و موتورسوارانی که بدون استفاده از کلاه ايمنی رانندگی مي کنند، سه برابر بيشتر از ديگران در خطر آسيب های مغزی و نهايتا مرگ هستند.

اما چاره چيست؟ پاسخ اين پرسش کاملا مشخص است، استفاده از کلاه ايمني؛ تنها کلاهی که اگر بر سرمان برود بايد خوشحال باشيم نه نگران. ولي يک سوال همچنان باقي است که کلاه کاسکت خوب را چطور تشخيص دهيم يا اين که کلاه ايمنی خوب بايد چه مشخصاتی داشته باشد؟

شما مي توانيد بهترين کلاه را با تخفيف بسيار خوب از ويتابن تهيه نماييد

انواع مختلف کلاه کاسکت

دنيای موتورسيکلت، دنيايی پرزرق و برق و متنوع است، اما کلاه کاسکت موتورسيکلت با توجه به نحوه استفاده و کارايی آن فقط به چهار دسته تقسيم بندي شده است که عبارتند از:

1 ـ کلاه ايمني نيمه: تنها از کاسه سر محافظت مي کند.

2 ـ کلاه ايمني سه چهارم: در اين نوع کلاه کاسکت علاوه بر محافظت از کاسه سر، گوش ها و طرفين سر نيز محافظت خواهد شد.

3 ـ کلاه ايمني نيمه يا جلو باز: اين نوع از کلاه کاسکت درواقع چيزي شبيه مدل قبلی است، اما با اين تفاوت که بخش های بيشتری از سر موتورسوار را حفاظت مي کند .

4 ـ کلاه های کامل: کلاه کاسکت هاي کامل علاوه بر محافظت از سر و گوش هاي موتورسوار، دارای محافظ چانه نيز هستند.

چگونه کلاه مناسب انتخاب کنيم:

به طور کلی هدف استفاده از کلاه کاسکت موتور حفظ ايمنی و جلوگيری از ضايعه های مغزی هنگام بروز سوانح موتورسواری است، بنابراين اولين مشخصه يک کلاه کاسکت خوب مقاومت آن در مقابل ضربه است، اما کار به همين جا ختم نخواهد شد، بلکه موارد بسيار ديگری باقي است که بايد هنگام خريد کلاه کاسکت موتور به آن دقت کنيد.

ساختار بدنه کلاه کاسکت از سه بخش عمده تشکيل شده است که اولين لايه آن قسمت بيرونی کلاه يا همان چيزی است که ما می بينيم. اين لايه بايد براساس وظيفه ای که به عهده دارد بسيار سخت و مقاوم در مقابل ضربه و سايش باشد. به همين دليل سازندگان سعی مي کنند آن را از موادی سبک و مقاوم تهيه کنند که عمده ترين آنها از ماده اي به نام ABS ساخته مي شود. اين نوع ماده علاوه بر وزن پايين، مقاومت بالايي در مقابل ضربه های وارده دارد.

اما لايه داخلی، معمولا از يونوليت ساخته مي شود و بايد جلوی انتقال نيرو به سر را بگيرد. کارشناسان دليل انتخاب اين ماده را قدرت جذب بالای آن عنوان کرده اند و مي گويند يونوليت به دليل خلل و فرج فراوان علاوه بر جلوگيری از انتقال ضربه، ماده ای کاملا قابل اعتماد برای تهويه هوا داخل کلاه است، اين در حالی است که روی اين يونوليت با پارچه ای به عنوان روکش که حساسيت خاصی برای پوست سر و صورت ايجاد نمی کند، پوشانده شده که به زيبايی داخل کلاه می افزايد.

در نهايت نوبت به طلق مقابل کلاه میرسيم، اين قطعه نيز از موادی که ضريب شفافيت بالايی دارند ساخته می شود و استاندارد انتخاب مواد پلاستيکی در اين بخش از سوی کارشناسان 85 درصد تعيين شده است. لازم به يادآوری است که طلق کلاه کاسکت همانند شيشه جلوی خودرو بايد در مقابل خراش و ضربه مقاومت مناسبی داشته باشد.

سبک و سنگين کلاه کاسکت موتورسيکلت

نکته ای که معمولا برای موتورسواران هنگام استفاده يا خريد کلاه کاسکت مناسب دردسرساز می شود، بحث وزن کاسکت است. براساس اظهارنظر کارشناسان کلاه کاسکت مناسب موتورسواری بايد وزنی بين يک سوم کيلوگرم تا يک ششم کيلوگرم داشته باشد. به ياد داشته باشيد هرگز وزن کلاه را با دست خودتان اندازه نگيريد چون به هيچ عنوان اين کار اصولی نيست، بلکه بايد کلاه را روی سر خودتان به صورت اصولی قرار دهيد و اگر به ناحيه گردن شما فشار اضافه وارد نکرد و باعث ناراحتی شما نشد، نشانه اين است که وزن متعادلی براي شما دارد و قابل استفاده است، هرچند وزن کلاه معمولا روی جعبه آن قيد شده است.

زاويه ديد و سايز کلاه را جدی بگيريد

اگر با توجه به موارد ذکر شده کلاه کاسکت مورد نظر خودتان را انتخاب کرده ايد، بد نيست بدانيد دو نکته مهم همچنان باقی است، اما اين دو موضوع معمولا از سوی خريداران کلاه کاسکت موتورسواری جدي گرفته نمی شود، در حالی که از اصلی ترين موارد انتخاب کلاه ايمنی يا همان کاسکت مناسب است.

اولين نکته زاويه ديد جانبی و بالای کلاه کاسکت هنگام قرار گرفتن روی سر کاربر است ، به طوری که کلاه استاندارد از لحاظ زاويه ديد جانبی بايد بيشتر از 105 درجه را پوشش دهد. همچنين زاويه ديد بالای کاربر کلاه کاسکت هنگام استفاده از اهميت ويژه ای هنگام رانندگی برخوردار است و براساس تحقيقات و استانداردهای موجود نمی تواند کمتر از 7 درجه باشد.

اما اگر از بحث زاويه ديد مناسب در کلاه کاسکت ها بگذريم، نوبت به اندازه و سايز کلاه می رسد موضوعی که می تواند ضمانتی برای سلامت و حفاظت از سر موتورسوار هنگام تصادف باشد، چون براساس تحقيقات انجام شده بسياری از کلاه کاسکت ها به دليل انتخاب نادرست کاربر و البته استفاده غيراصولی هنگام راندن موتورسيکلت در صحنه تصادف از سر موتورسوار جدا شده و هيچ حفاظتی در مقابل ضربه برای کاربر نداشته است.

بنابراين به ياد داشته باشيد کلاه کاسکت دارای سه نوع سايز است که عبارتند از:

1 ـ بزرگ 580 تا 600 ميلي متر

2 ـ متوسط 560 تا 580 ميلي متر

3 ـ کوچک 540 تا 560 ميلي متر

 

شما می توانید بهترین کلاه ها را در فروشگاه اینترنتی ویتابن با تخفیف مناسب خرید نمایید

براری بازدید از فروشگاه ویتابن کلیک کنید

ارسال به سراسر کشور از طريق پست

فروشگاه ویتابن
ارسال دیدگاه