ظرف غذای کودک

ظرف غذای نوزاد، همه آنچه باید بدانید

ظرف غذای نوزاد را چطور انتخاب کنیم؟ بهترین ظرف غذای نوزاد کمک است؟ سرویس غذاخوری کودک چه ویژگی‌هایی دارد؟ ظرف غذای کودک برای مهدکودک چطور باید باشد؟ اگر می‌خواهید برای نوزادتان سرویس غذاخوری یا ظروف غذای مناسبی تهیه کنیه به این نکات مهم توجه داشته باشید.

ظرف غذای نوزاد

ظرف غذای نوزاد شامل چند تکه ظرف اصلی است. این ظروف به صورت تکی یا به عنوان سرویس غذاخوری کودک به فروش می‌رسند. می‌توانید هرکدام از ظروف را جداگانه تهیه کرده یا سرویس غذاخوری کودک را یک شکل تهیه کنید.

بشقاب و کاسه نوزاد

از زمانی که می‌خواهید غذای کودک 6 ماهه را آماده کنید باید به فکر تهیه ظرف غذای نوزاد باشید. این ظروف باید طوری باشند که به کمک آنها به سادگی بتوان قاشق را پر و خالی کرد.
بهتر است کاسه گودی زیادی نداشته باشد تا غذای نوزاد داخل آن زودتر سرد شود.
بشقاب‌های لبه دار پلاستیکی نسبت به بشقاب‌های معمولی انتخاب بهتری به عنوان ظرف غذای نوزاد و کودک هستند چون احتمال بیرون ریختن غذا هنگام غذا خوردن نوزاد کمتر می‌شود
به پایه بشقاب و کاسه هم دقت داشته باشید. پایه ظروف غذای نوزاد باید طوری باشد که ظرف غذای کودک را به خوبی نگه داشته و استحکام خوبی داشته باشد.
اگر برایتان مهم است که بتوانید ظرف غذای کودک را داخل مایکروفر بگذارید به این نکته توجه داشته باشید که این قابلیت بر روی ظرف غذای نوزاد یا کودک حک شده باشد.

لیوان آموزشی نوزاد

لیوان آموزشی نوزاد یک درپوش و دو دسته دارد تا نوزاد بتواند آن را راحت‌تر در دست بگیرد.
لیوان آموزشی نوزاد بطور معمول پلاستیکی یا ملامین است و روی در آن سوراخی نی مانند دارد تا نوزاد بتواند بدون اینکه مایعات از داخل لیوان بیرون بریزد به راحتی بتوانند از آن استفاده کنند و خودشان لیوان را در دست بگیرند.
بهتر است لیوانی را انتخاب کنید که دو دسته دارد تا لیوان در دستان کوچک نوزاد راحت‌تر جای بگیرد. با بالارفتن سن کودک در نهایت می‌تواند از لیوان‌های پلاستیکی معمولی و بدون درپوش استفاده کند.
لیوان کودک باید نسبت به لیوان بزرگ‌سالان اندازه کوچک‌تری داشته باشد.
لیوان آموزشی اونت یکی از این نمونه هاست که می‌تواند در میان سیسمونی نوزاد هم جای داشته باشد.
این لیوان‌ها بطور معمول از 6 ماهگی نوزاد مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته بعضی از نوزادان و کودکان نسبت به استفاده از چنین لیوان‌هایی کمتر علاقه نشان می‌دهند. در این صورت کمی صبر داشته باشید تا کودک بعد از یک‌سالگی از این لیوان‌های آموزشی استفاده کند.

شما می توانيد بهترين خرید اینترنتی و آنلاین را با تخفيف بسيار خوب از ويتابن تهيه نماييد

قاشق و چنگال نوزاد

زمانی که کودک خودش می‌خواهد غذا بخورد لازم است که برای او قاشق و چنگال مناسبی در نر بگیرید. بهتر است که قاشق مورد نظر شما کوچک نرم بوده و پر کردن قاشق آسان باشد. علاوه بر این بعضی بهتر است قاشق و چنگال شبیه هم و تقریباً هم اندازه بوده، لبه‌های نرم و دسته کوتاهی داشته باشند.

سرویس غذاخوری نوزاد

سرویس غذاخوری نوزاد و کودک بطور معمول شامل قاشق، چنگال، بشقاب و لیوان است. سرویس غذاخوری کودک و نوزاد بطور معمول طرح‌ها و رنگ‌های شاد و فانتزی دارد تا فرزند شما هر چه بیشتر به غذا خوردن علاقه‌مند شود. بعضی از بشقاب‌های نوزاد چند بخشی هستند تا بتوانید غذاهای مختلفی از جمله انواع پوره‌ها، برنج، مرغ و.. را در هر بخش قرار داده و غذاهای متنوعی را به کودک معرفی کنید.

ویژگی‌های کلی سرویس غذا خوری نوزاد

از زمانی که تهیه غذای کمکی نوزاد را شروع می‌کنید، بهتر است وسایل غذاخوری مناسبی برای او در نظر بگیرید.
بهتر است سرویس غذاخوری کودک یا نوزاد شکستنی نباشد. در این صورت با خیال راحت آن را در اختیار کودک قرار می‌دهید و از بابت شکسته شدن ظروف و آسیب رسیدن به کودک نگرانی ندارید.
توجه کنید که ظرف غذای مورد نظر شما منفذ یا منافذی نداشته و چکه نکند.
ظرفی بخرید که به راحتی تمیز می‌شود و شست و شوی راحتی دارد.
اگر ماشین ظرف‌شویی دارید به پشت ظروف دقت کنید و علامتی را جست‌وجو کنید که شامل یک قاشق و چنگال کنار هم است و نشان می‌دهد که می‌توانید این ظروف را داخل ماشین ظرف‌شویی هم قرار دهید.

ظرف غذای نوزاد برای مهد کودک

در بعضی از مهد کودک‌ها غذا و میان وعده در اختیار کودک قرار می‌گیرد و نیاز به خرید ظرف غذای کودک برای مهد کودک نیست اما در صورتیکه باید میان وعده، غذای نوزاد یا هر دو را همراه با کودک به مهدکودک بفرستید توصیه می‌شود که هنگام خرید این ظروف به چند نکته دقت داشته باشید:
ظرفی بخرید که قابلیت قرار دادن مواد غذایی مختلف در حجم کم را داشته باشد. به عبارت دیگر بهتر است که داخل ظرف غذای نوزاد دیواره‌های جداکننده داشته باشد یا چند عدد ظرف کوچک داخل آن قرار گیرد. در این صورت برای قرار دادن مقدار کم از چند ماده غذایی مشکلی پیش نمی‌آید. این نکته بویژه برای غذای کمکی و میان وعده نوزاد اهمیت بیشتری دارد.
برای کودکان بزرگ‌تر ظروف دو یا چندطبقه را انتخاب کنید تا بتوانید غذای اصلی و میان وعده‌ها را جدا کنید.
توجه داشته باشید که بهتر است ظروف غذای کودک از جنس پلاستیکی مرغوب باشند و قابلیت قرار گرفتن در مایکروفر را داشته باشند. اگر مهد کودک مایکروفر ندارد توصیه می‌شود که ظروف استیل را انتخاب کنید. این ظروف دوام بسیار خوبی دارند و حاوی مواد شیمیایی مضر نیستند. علاوه بر این ظروف استیل در مقابل ضربه مقاومت زیادی دارند، پوسیده نمی‌شوند و زنگ نمی‌زنند، برخلاف ظروف پلاستیکی رنگ و بو را به خودشان نمی‌گیرند و تغییر رنگ نمی‌دهند.

ظرف غذای کودک بامبو

یکی از انواع ظرف غذای کودک است که شامل یک سرویس غذاخوری نوزاد یک دست است. در این سرویس غذاخوری نوزاد یک کاسه، یک بشقاب، لیوان معمولی، قاشق و چنگال وجود دارد. این ظرف غذا به ظرف غذای گیاهی نوزاد هم مشهور شده است. در تهیه ظروف گیاهی از فیبر گیاه بامبو استفاده‌شده و بعد از اینکه آنها را دور می‌ریزید به محیط‌زیست آسیبی وارد نمی‌شود چون پلاستیک ندارد. این ظرف غذا طرح‌های فانتزی مختلفی دارد و در سایت‌های اینترنتی می‌توانید هنگام خرید اینترنتی ظرف غذای کودک، آن را انتخاب کنید. ظرف غذای کودک اونت و ظرف غذای کودک چیکو نمونه‌های دیگری از سرویس‌های غذاخوری پر طرفدار نوزاد هستند که می‌توانید برای خرید به سراغشان بروید، آنها را باهم مقایسه کرده و در نهایت با توجه به شرایط و بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اید بهترین گزینه را به خانه بیاورید.

نکاتی در مورد خرید ظرف غذای نوزاد

هنگام خرید ظرف غذای مناسب برای نوزاد و کودک به فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای سری بزنید. در این صورت با انواع و اقسام مدل‌های ظرف غذای نوزاد و کودک بیشتر آشنا می‌شوید و در نهایت می‌توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید. در فروشگاه‌های کوچک انتخاب شما محدودتر است و شاید نتوانید ظرف مناسبی را برای غذای نوزاد پیدا کنید.
قبل از خرید ظرف غذای نوزاد از خودتان بپرسید که آیا این ظرف استحکام و دوام کافی دارد؟
اندازه و حجم آن برای نوزاد یا کودک شما مناسب است؟
کیفیت مواد استفاده‌شده در تهیه و ساخت آن مطلوب است؟
دوام خوبی دارد؟
رنگ و لعاب آن کودک را به غذا خوردن بیشتر تشویق می‌کند؟
از مواد اولیه سالم تهیه شده و برای سلامت کودک مضر نیست؟
قیمت مناسبی دارد؟

ظرف مناسب برای نگهداری غذای نوزاد

بهتر است ظروف نگهداری از غذای کودک و غذای نوزاد مربع شکل باشند. ظروفی به شکل مربع و مستطیل از ظروف دایره‌ای شکل بهتر هستند و تولیدکنندگان هم این ظروف را بیشتر تولید می‌کنند. این ظروف غذای نوزاد راحت‌تر در یخچال قرار می‌گیرند، جای کمتری اشغال می‌کنند و طرفدار بیشتری دارند.
برای نگهداری از غذای نوزاد از ظروف خیلی بزرگ استفاده نکنید.
ظروف پلاستیکی برای نگهداری از غذای نوزاد مناسب‌تر هستند و قیمت ارزان‌تری دارند اما عمرشان هم کمی کوتاه است. ظروف شیشه‌ای و فلزی بادوام‌تر هستند و قیمتشان هم بیشتر است.
برای نگهداری غذای کمکی نوزاد در فریزر می‌توانید از جایخی‌های پلاستیکی استفاده کنید. جهت نگهداری از غذای کودکان بزرگ‌تر در داخل فریزر، ظروف پلاستیکی مناسبی تهیه کنید.

غذای کودک در ظرف غذای مهدکودک

اگر می‌خواهید ظرف غذای نوزاد و کودک را برای رفتن به مهدکودک با مواد غذایی سالمی پر کنید این پیشنهادات را در نظر داشته باشید:
میوه‌های تازه
سبزیجات ترد
گوشت، مرغ یا سایر منابع پروتئین مانند تخم مرغ پخته، کره بادام زمینه و…
لبنیات مانند پنیر، شیر یا ماست
غذاهای حاوی نشاسته مانند نان، پاستا، ماکارونی و …
آب

سلامت مواد غذایی در ظرف غذای نوزاد

غذایی که داخل ظرف غذای نوزاد آماده می‌کنید ممکن است چندین ساعت داخل این ظرف باقی بماند، از این رو باید به این نکته توجه داشته باشید که ظرف غذای نوزاد و کودک خنک بماند. برای حفظ سلامت مواد غذایی به این نکات توجه داشته باشید:
اگر قرار است غذای نوزاد بیشتر از سه ساعت خارج از یخچال باقی بماند بهتر است ظرف غذایی را استفاده کنید که داخل آن لایه عایقی دارد و در نتیجه می‌تواند غذا را خنک‌تر نگه دارد.
در بعضی از ظروف غذای کودک امکان قرار دادن ظرف آب هم وجود دارد. می‌توانید داخل ظرف آب را با یخ پرکرده و در داخل ظرف غذای کودک قرار دهید. در نتیجه آب خنک مواد غذایی را تا مدت زمان بیشتری خنک نگه می‌دارد و از فساد مواد غذایی کودک پیشگیری می‌شود.
هنگام آماده سازی غذای کودک به نکات بهداشتی توجه داشته باشید و مراقب باشید عوامل بیماری‌زا و آلودگی‌ها به ظرف غذای کودک منتقل نشود.
غذای کودک را از شب قبل آماده کرده و ظرف غذای نوزاد را داخل یخچال یا فریزر قرار دهید.
مواد غذایی فاسدشدنی مانند لبنیات، تخم مرغ، گوشت و مرغ و … باید در جای خشک و خنک نگه داری شده و سه ساعت بعد از بیرون ماندن از یخچال حتماً مصرف شوند.

شما می توانید بهترین خریدها را در فروشگاه اینترنتی ویتابن با تخفیف مناسب خرید نمایید

برای بازدید از فروشگاه ویتابن کلیک کنید

ارسال به سراسر کشور از طريق پست

فروشگاه ویتابن
ارسال دیدگاه