شیشه شیری که برای نوزاد شما مناسب تر است

انواع مختلف شیشه شیر مناسب نوزاد

اگر قرار است که نوزاد شما با شیشه شیر ، تغذیه شود باید نکاتی را به هنگام انتخاب شیشه شیر و سرشیشه آن رعایت کرد.امروزه شیشه های شیر با مدلهای متنوع بسیاری در بازار موجود است که باعث سردرگمی مادران در انتخاب می شود.

برخی نوزادان مشکلی با شیشه شیر انتخاب شده ندارند و برخی دیگر فقط به یک نوع خاص از شیشه شیر رضایت می دهند. ممکن است که انتخاب کودک و نوزاد شما اولویت نداشته باشد و شما به شست شوی آسان شیشه شیر و برند آن اهمیت بیشتری بدهید.

در این بخش با توضیح تفاوت بین شیشه شیرها و دانستن مزایا و معایب هر کدام از آنها به شما کمک می کند تا با آگاهی کامل شیشه شیر مناسبی برای نوزاد خود تهیه کنید.
شیشه شیر از چه اجزایی تشکیل یافته است ؟

بطری : حاوی مایع است

سرشیشه : نوزاد مایع را توسط آن می مکد

سرپیچ :بخشی ضروری و شبیه حلقه است،سرشیشه بین سرپیچ و بطری قرار میگیرد و با چرخاندن سرپیچ و سفت شدن آن ، سرشیشه در جای خود قرار می گیرد .

درپوش :هنگامی که از شیشه شیر استفاده نمی شود با قرار دادن درپوش به روی سرشیشه از ورود گردوخاک و سایر عوامل بیرونی به درون شیشه شیر می توان جلوگیری کرد .
انواع بطری شیر :

بطری های شیر مایع را قبل از ورود به سری و دهان نوزاد نگه می دارند و معمولا در مدلها و جنسهای متفاوتی عرضه می شونددر ادامه به معرفی هر کدام از انواع بطری ها و مزایا و معایب آن ها می پردازیم.
1.بطری های استاندارد

شیشه های شیر استاندارد با ویژگی های خاص در فروشگاه ها در دسترس هستند و تحت نام های تجاری مختلف بفروش می رسند.

مزایا

شیشه های استاندارد اغلب ارزان هستند.
آن ها حتی در داروخانه محل هم به راحتی در دسترس هستند.
در هر رنگ یا طرح دلخواه موجود می باشد .
لوازم تمیز کردن شیشه ها به راحتی در دسترس است
پستانک و سرشیشه آنها استاندارد می باشد

معایب

تمیز کردن و شست و شو شیشه های باریک کمی مشکل است
این شیشه ها به توجه بیشتری هنگام پر کردن شیر نیاز دارند .
نوزادان ممکن است هنگام مکیدن شیشه هوای اضافی را فرو دهند.
پذیرفته نشدن توسط برخی مهدکودک ها
جذب رطوبت محیط هنگام استفاده از مایعات سرد

شما می توانيد بهترين خرید اینترنتی و آنلاین را با تخفيف بسيار خوب از ويتابن تهيه نماييد

انواع شیشه شیر کودک
2. بطری های ضد قولنج (جریان طبیعی):

بطری های ضد قولنج احتمال ابتلا به قولنج را در کودکان کاهش می دهد. قولنج بیماری دردناک شکم ناشی از سوهاضمه یا گاز معده است. شیشه های ضد قولنج و پستانک آن به طور ویژه برای جلوگیری از مکش هوا در حین مکیدن طراحی شده اند.

مزایا

احتمال بلعیدن هوا با این شیشه ها در نوزادان کاهش می یابد.
آن ها می توانند دل درد ناشی از گاز را کاهش دهند.

معایب

این شیشه ها تضمین کننده جلوگیری از قولنج نیستند.
طراحی این شیشه ها تمیز کردن آن ها را دشوار می سازد.
آن ها گران تر از بطری های معمولی هستند.
به راحتی بطری های معمولی در دسترس نیستند.

3. بطری های خود استریل کننده:

در بطری های خود استریل کننده آب را در بطری می ریزند و با گذاشتن درپوش آن به مدت چند دقیقه در مایکروویو با دمای ذکر شده شیشه را گرم می کنند.

مزایا

آن ها به تجهیزات اضافی برای استریل کردن نیاز ندارند.
با استفاده راحت از این شیشه ها می توانید در زمان صرفه جویی کنید.

معایب

آن ها گران تر از بطری های معمولی هستند.
شفاف نیستند و نمی توان مقدار شیر باقیمانده در بطری را دید .
به هنگام استفاده از مایکروفر برای گرم کردن شیشه شیر باید بیشتر مراقب بود چرا که درجه حرارت در هر ماکروویو متفاوت است و امکان آسیب رسیدن به شیشه شیر وجود دارد
اگر برق قطع شود دیگر استفاده نمی شود.

4. بطری های یک بار مصرف:

5. بطری هایی با آسترهای یک بار مصرف :

داخل بطری های معمولی کیسه های کوچکی قرار می گیرد که با شیر پر می شوند و بعد از استفاده ،این آسترها دور ریخته می شوند.

6. بطری های زاویه دار:

بطری های زاویه دار، در نزدیکی گردن خمیدگی دارند. طراحی این شیشه ها به گونه ای است که بیشترین شباهت را با سینه مادر دارد .

شیشه شیر زاویه دار

7. بطری های دهان باز :

بطری های دهان باز در مقایسه با بطری های معمولی ظاهر پهنی دارند و برای کودکانی که از سینه مادر نیز شیر تغذیه می کنند ایده آل هستند.

8. بطری شبیه سینه:

بیشتر بطری های شبیه سینه ، معمولا دارای گردن پهن با بدن منحنی و پستانک ویژه ای هستند. در واقع نوک پستانک آن به گونه ای طراحی شده اند که شبیه سینه مادر نرم هستند.

9. بطری های تهویه دار:

این بطری ها منافذی دارند که هوا را در پشت شیشه نگه می دارند در حالی که از نشت مایع جلوگیری می کند. یک محفظه ضد خلا در نوک پستانک ایجاد می شود، که اجازه جریان یک طرفه هوا را می دهد، در نتیجه از تخلیه مایع جلوگیری می کند.

10 . بطری های پلاستیکی

متداول ترین نوع بطری شیر هستند که به سادگی در مدل های مختلف شکل می گیرد.

شیشه شیر پلاستیکی

سرشیشه های سنتی

سرشیشه های سنتی بسیار مقرون به صرفه هستند. اینها زنگی شکل و کاملا باریک و متناسب با انواع بطری ها استاندارد هستند. جریان شیر با این پستانک بسیار کند است و آن را انتخابی ایده آل برای تغذیه نوزادان می سازد. این سرشیشه ها ها با جنس سیلیکونی و لاستیکی در دسترس هستند. اگر نوزادان با پستانک های سنتی مشکلی ندارد از همین ها استفاده کنید.

سرشیشه های طبیعی

شباهت این سر شیشه ها با نوک سینه مادر باعث شده است که کودک به هنگام تفذیه احساس راحتی داشته باشد. سینه مادر کمی بزرگ تر از یک سر شیشه معمولی است.اما نوک سرشیشه ها به طور طبیعی درست مانند سینه مادر نرم و انعطاف پذیر است.

سر شیشه های ضد خلا

سرشیشه های ارتودنسی

اگر از نوع درست سر شیشه برای تغذیه نوزاد در ماه های اولیه استفاده نشود، می تواند منجر به آسیب لثه و دندان ها شود.نوک سر شیشه های ارتودنسی برای جلوگیری از آسیب دندان ها و لثه های کودک طراحی شده است و به فرم گرفتن درست دندانها کمک می کند .

اگر نوزادتان لثه ظریف دارد و یا وارد فاز رویش دندان شده است آنگاه استفاده از این سرشیشه ها بهترین گزینه می باشد. سرشیشه در یک طرف پهن و طرف دیگر برجسته و کاملا متناسب با لثه و دندان کودک است. پس وقتی نوزاد سرشیشه را می مکد، مانند سینه مادر کشیده می شود.

سرشیشه های چند جریانی

اگر از بطری ها برای دادن آب میوه ، شیر ، شیر خشک به نوزاد خود استفاده می کنید، شیر خشک بهتر می تواند از سوراخ های ریزبه مقدار کم جریان داشته باشد . اما برای آب میوه حاوی فیبر سرشیشه با سوراخ بزرگ گزینه بهتری است .

بنابراین به جای سوراخ کردن سرشیشه با اندازه های مختلف بهتر است از سرشیشه های چند جریانی استفاده کنید. این سرشیشه ها قابلیت تنظیم داشته و در سهولت جریان شیر تاثیر دارند.

سرشیشه های سیلیکونی

سرشیشه های لاستیکی

شکاف سق/ شکاف لب

داشتن شکاف بین دهان و حفره بینی مکیدن را برای کودکان دشوار می سازد . سرشیشه های ویژه با کنترل جریان هوا در بازار موجود است و می تواند برای نوزادان با شکاف لب و سق مورد استفاده قرار گیرد.

نکته

بهتر است تا والدین برای نوزاد خود دو یا سه شیشه شیر در اندازه های مختلف تهیه کنند.با توجه به راهنمایی های ذکر شده می توان به سلیقه نوزاد در انتخاب شیشه شیر نیز پی ببرید.

چرا که هر شیشه شیر برای هر نوزادی مناسب نیست و ممکن است نوزاد از قبول آن اجتناب کند . یک انتخاب از روی آگاهی و دانش در مورد قسمت های مختلف شیشه شیر می تواند به سلامت و تغذیه مناسب نوزاد کمک کند.

شما می توانید بهترین خرید ها را در فروشگاه اینترنتی ویتابن با تخفیف مناسب خرید نمایید

براری بازدید از فروشگاه ویتابن کلیک کنید

ارسال به سراسر کشور از طريق پست

فروشگاه ویتابن
ارسال دیدگاه