انتخاب یک ریش تراش خوب

مزیت ریش تراش نسبت به تیغ

تا مدت ها تیغ تنها ابزار برای اصلاح صورت به شمار می رفت؛ اما با گذشت زمان و پیشرفت علم و تکنولوژی، ریش تراش های برقی جای تیغ را در بازار از آن خود کردند. تیغ هر چقدر هم که با کیفیت باشد و حتی هنگام استفاده از آن از خمیر ریش استفاده شود، باز ههم به بخشی از سلول های زنده ی پوست آسیب می رساند. این ضعف ذاتی تیغ باعث شد تا مهندسین به فکر راهی برای حذف تماس مستقیم پوست با تیغ بی افتند و به این ترتیب ریش تراش های برقی با پوشش محافظ توری یا فویلی و چرخشی ابداع شدند.

به‌طور خلاصه مهم‌ترین معیارهایی که هنگام خرید باید به یاد داشته باشید این‌ها هستند: ۱-راحتی آرگونومیک ۲-میزان شارژ باتری ۳-هشدار اتمام شارژ ۴- قابلیت شارژ سریع ۵-سهولت تمیز کردن ۶-خط زن یا تریمر ۷-قابلیت ضد آب.

معیار های تهیه بهترین ماشین ریش تراش

۱- راحتی آرگونومیک

یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های یک ریش تراش خوب، قابلیت آرگونومیک و طراحی مناسب آن است. شاید فردی لازم باشد تا یک ساعت هم با یک ریش تراش و صورت خود تنها باشد؛ خوب این طراحی ویژه کمک می‌کند تا دستان کاربر خسته نشود.

در واقع طراحی خوب در کنار وزن مناسب کمک می‌کند تا حمل و استفاده بسیار راحت باشد.

۲- شارژر باتری

اکثر ریش تراش های جدید قابل شارژ هستند. قابلیت شارژ قیمت دستگاه را بالاتر می برد اما در عمل استفاده از آن را راحت تر می کند. زمان شارژ باتری بسته به نوع آن بین ۱ تا ۱۲ ساعت طول می کشد و حدود۳۰ تا ۶۰ دقیقه زمان اصلاح ارائه می دهد. یکی از کاربردی ترین مزیت های یک ریش تراش، هشدار یا نشانگر میزان شارژ باقیمانده می باشد.

۳- هشدار Low-Battery

نشانگر شارژ و یا نور شارژ در برخی از مدل ها زمانی که باتری کم است به شما هشدار میدهد .

۴- قابلیت استفاده از سیم برق و شارژ سریع (Quick charge)

اگر وسط اصلاح صورت شارژ ماشین اصلاح صورت شما تمام شود شما باید بتوانید با استفاده از برق مستقیم و بدون افت کیفیت به اصلاح ادامه دهید. ریش تراش هایی که از قابلیت شارژ سریع (Quick charge)پشتیبانی میکنند بدون افت کیفیت اصلاح خواهند کرد اما ریش تراش های عادی با افت سرعت مواجه خواهند شد.

۵- سهولت تمیز کردن

سه نوع روش برای تمیز کردن ریش تراش وجود دارد.

۱- بیشتر ریش تراش ها دارای یک برس یا فرچه کوچک برای تمیز کردن هستند .

۲- برخی از مدل ها را می توان با آب شستشو داد.

۳- تعداد کمی دارای یک سیستم تمیز کردن خودکار با مایع بهداشتی هستند که بسیار هم گران قیمت هستند .

 

۶- اصلاح خط ریش با خط زن یا تریمر

بیشتر ریش تراش ها امکان اصلاح خط ریش را فراهم می آورند و با آن می تواند موهای جلو گوشها و یا دیگر موهای بلند را اصلاح نمود. بهتر است که طول تیغه اصلاح خط ریش متوسط باشد ، اگر کوتاه باشد شما نمیتوانید به راحتی خط ریش خود را اصلاح کنید و اگر بلند باشد در دقت و ظرافت کار تاثیر منفی خواهد گذاشت.

۷- قابلیت ضد آب

چه کسی بدش می‌آید زیر دوش صورت خود را اصلاح کند؟ قطعا هیچ کس!

بهترین ماشین های ریش تراش به شما کمک می‌کند که پس از اصلاح شما برای تمیز کردنش راحت باشید .در واقع حتی اگر کاملا ضد آب نباشد، حداقل باید سری‌هایی ضد آب داشته باشد تا پاک سازی و شست و شوی آن شما را به مشقت نیاندازد.

البته باید توجه داشت که مقاومت در برابر نفوذ آب درجه بندی دارد و از این نظر باید به توصیه های شرکت سازنده توجه کرد. مقاومت در برابر رطوبت و نیز سطح حفاظت در برابر عوامل خارجی مانند غبار، در دستگاه های الکتریکی با پارامتر IPxy نمایش داده میشود. در این پارامتر x نمایش دهنده ی سطح حفاظت در برابر عوامل خارجی است و عددی بین 0 تا 6 است. y نیز عددی بین 0 تا 8 است و نشان دهنده ی میزان مقاومت در برابر آب است. این پارامتر تعیین کننده ی قابل استفاده بودن در حمام یا استفاده همزمان ریش تراش با کف ریش است.

استاندارد های ضد آب IPXY ریش تراش را بشناسید

استاندارد “آی پی” یک استاندارد برای میزان مقاومت یک محصول در برابر آب و گرد و غبار است. دو قسمت بعدی که با حروف X و Y مشخص شده اند شامل یک عدد تک رقمی بین ۱ تا ۷ است.  هرچه این عدد بالاتر باشد یعنی مقاومت آن در برابر گرد و غبار و آب بالاتر خواهد رفت. عدد X به معنی میزان مقاومت در برابر گرد و غبار است و عدد Y به معنی میزان مقاومت در برابر آب میباشد. و اگر یک محصول ضد گرد و غبار نباشد عدد X سر جای خود باقی خواهد ماند.

به مثال های زیر توجه کنید:

  • استاندارد IPX0 به معنی عدم مقاومت رطوبتی
  • استاندارد IPX2 و IPX1 به معنی مقاوت محصول در مقابل باران سبک و قطرات کم است. مدت زمان تحمل نیز حدود ۱۰ دقیقه است.
  • استاندارد IPX3 به معنی مقاوت محصول به مدت ۵ دقیقه با زاویه ۶۰ درجه در مقابل قطرات باران و اسپری آب می باشد.
  • استاندارد IPX4 به معنی مقاوت به مدت ۵ دقیقه در مقابل پاشش آب و باران در تمامی جهات است.
  • استاندارد IPX5 مقاومت به مدت ۳ دقیقه در مقابل پاشش مستقیم شیر آب در مکان هایی مانند آشپزخانه و یا حمام است.
  • استاندارد IPX6 با این شماره آی پی محصول به مدت سه دقیقه توان غوطه ور شدن در آب را دارد.
  • استاندارد IPX7 اما این عدد بیشترین میزان مقاوت در برابر رطوبت را تا عمق یک متری غوطه ور شدن در آب را دارد.
  • با این مثال ها متوجه میشویم که یک ریش تراش خوب باید دارای حداقل استاندارد IPX4 باشد و ریش تراشی که بخواهد مداوم زیر دوش آب در حمام مورد استفاده قرار بگیرد باید دارای استاندارد IPX5 و IPX6 باشد.

 

ریش تراش مناسب را از فروشگاه اینترنتی ویتابن خرید کنید

www.vitabon.ir

فروشگاه ویتابن
ارسال دیدگاه