آیا شمع برای سلامتی خطرناک است؟

پزشکان معتقدند استنشاق دود ناشی از سوزاندن شمع های پارافینی برای سلامت انسان مضر است.

به گزارش ایسنا، بسیاری از مردم با استفاده از نور شمع حس و حال تازه‌ای به میز شام و مهمانی‌های خود می‌دهند اما آیا استنشاق گازهای متصاعد شده از سوختن شمع برای سلامتی بی‌خطر است؟

برای پاسخ به این سوال بد نیست اشاره‌ای کنیم به مطالعه‌ای که در سال 2009 میلادی از سوی متخصصان دانشگاه دولتی «کارولینای جنوبی» آمریکا در این زمینه انجام شد. نتایج این مطالعه نشان داد که سوزاندن شمع‌های پارافینی سبب آزاد شدن آلاینده‌هایی در هوا می‌شود که به بدن انسان آسیب می‌رساند. اما در سال 2007 میلادی نیز موسسه مطالعات زیست محیطی «بایرویت» در آلمان با آزمایش‌ روی شمع‌ها، بیش از 300 ماده شیمیایی سمی را شناسایی و اعلام کرد که تفاوت فاحشی در میزان سموم موجود در پارافین، موم، سویا، نخل و واکس گیاهی استیرین وجود ندارد و تقریبا تمام این مواد به یک اندازه مواد شیمیایی سمی تولید می‌کنند.

اما آیا مردم باید نگران استفاده از شمع‌ها باشند؟ «راب هرینگتون»، یک متخصص سم‌شناسی و مشاور صنایع معتقد است این مسئله به درک شما بستگی دارد چرا که در گذشته شمع‌ها اغلب از پارافین ساخته می‌شدند اما شمع‌های ساخته شده از سویا محصول جدیدی هستند. در بازار فروش این محصول اعلام می‌شود که شمع‌های تولید شده از سویا صددرصد گیاهی و طبیعی هستند و برای سلامتی ضرری ندارند اما شمع‌های تولید شده از پارافین از مشتقات نفتی تهیه می‌شوند. در واقع هیچ تفاوتی در آلاینده‌های منتشر شده از شمع‌های طبیعی و پارافینی وجود ندارد.

«جرومی نریاگو»، استاد دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه میشیگان می‌گوید: در صورتی که شمع را در هوای بدون تهویه مناسب بسوزانیم، آلاینده‌های حاصل از آن ضررات مشابهی با سوخت‌های دیزلی برای بدن به همراه دارند.

شما می توانيد بهترين خرید اینترنتی و آنلاین را با تخفيف بسيار خوب از ويتابن تهيه نماييد

شمع‌هاي خطرناك

اين روزها خيلي مد شده است كه اغلب افراد برای شاعرانه كردن و آرامش‌بخشی در فضای خانه از شمع‌های تزئينی، رومانتيك و عطری بسيار استفاده مي‌كنند. اما آيا تا به حال به اين موضوع فكر كرده‌ايد كه ممكن است شمع‌ها به سلامت افراد آسيب برسانند؟ هنگام سوختن شمع تركيبات نامطلوبي مانند: منواكسيد كربن، دی اكسيد كربن، اكسيدهای نيتروژن، دوده و ذرات معلق ايجاد و در فضای اطراف پراكنده مي‌شود.

از طرفی واكس پارافين كه متداول‌ترين و ارزان‌ترين نوع واكس شمع است نيز در اثر سوختن از خود مواد سمی و سرطان‌زايي آزاد مي‌كند.

آزاد شدن اين مواد شيميايی و دوده ناشی از سوختن شمع در هوايی كه تهويه نمی شود در افرادی كه آسم دارند ممكن است سيستم تنفسی را تحريك كرده يا توليد آلرژی نمايد. بعلاوه دوده، حاوی مقاديری هيدروكربن‌های آروماتيك است كه مخاطرات سرطان‌زايی آن شناخته شده است. اما يكی از تركيباتی كه با سوختن شمع وارد محيط مي‌شود سرب است.

سرب با اكسيژن هوا تركيب شده و به صورت اكسيدسرب در مي‌آيد. اين تركيب براحتی استنشاق و در بافت ريه ته‌نشين مي‌شود و از آنجا هم وارد جريان خون شده و بيشتر اندام‌ها و فرآيندهای بيوشيميايی بدن را تحت تاثير قرار مي‌دهد. تحقيقات نشان داده است ميزان ماندگاری سرب ناشی از سوختن شمع در هوای اتاق يك ساعت است كه بيشتر به صورت معلق در هوا باقی مي‌ماند و پس از مدتی ته‌نشين شده و روی وسايل خانه به همراه گرد و غبار مي‌نشيند. در اين صورت امكان مسموميت كودكان با سرب از طريق دست و دهان فراهم مي‌شود.

مطالعات نشان داده است كود‌كان و سالمندان و افرادی كه دارای بيماري‌های تنفسی و اختلالات عصبی، بيماري‌های قلبی ـ‌ عروقی و نارسايی سيستم ايمنی هستند بيشتر از ديگران از سموم و آلودگي‌های ناشي از سوختن شمع در هوای اتاق آسيب می بينند. البته در اين ميان سيستم اعصاب مركزی كودكان نسبت به سرب حساس‌تر است.

برخی از آثار مسموميت با سرب شامل: معلوليت، كاهش تمركز، كم‌هوشی و اختلالات رفتاری است. هرچند مقدار سرب منتشر شده در اثر سوختن شمع ناچيز است، اما در صورت استفاده مداوم و طولانی مدت مشكلات جدی تری مانند بروز سرطان را نيز افزايش مي‌دهد. شمع‌های عطری نيز از اين مقوله مستثنی نيستند. اين شمع‌ها در مقايسه با ساير انواع شمع‌ها مخاطرات بيشتری برای سلامت افراد دارند. اگرچه تركيبات عطری افزوده شده به پارافين شمع در هنگام سوختن موجب ايجاد بوی خوش، مطبوع و آرامبخش می شود، اما به دليل آن كه بيشتر اين شمع‌ها تحت نظارت و كنترل شده، توليد نمی شوند ممكن است برخی افراد به مواد عطری موجود در‌ آن آلرژی و حساسيت داشته باشند و موجب بروز مشكلات ريوی و تنفسی گردد.

توجه: حتی المقدور از انواع شمع‌ها كمتر استفاده كرده و در صورت لزوم از انواع ساده، بدون عطر و رنگ، آن هم در كوتاه‌مدت استفاده نماييد و سعی كنيد اتاقی كه در آن شمع در حال سوختن است مدام تهويه شود. در هنگام بد‌سوختن شمع نيز آن را بلافاصله خاموش كنيد و از قرار دادن طولاني‌مدت شمع روشن درون كيك تولد فرزندان دلبندتان جدا اجتناب كنيد.

شما می توانید بهترین خرید ها را در فروشگاه اینترنتی ویتابن با تخفیف مناسب خرید نمایید

براری بازدید از فروشگاه ویتابن کلیک کنید

ارسال به سراسر کشور از طريق پست

فروشگاه ویتابن
ارسال دیدگاه